Koupě (recenze) čtečky e-book – Amazon Kindle 4

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

Před časem jsem si koupil čtečku Amazon Kindle 4 ve sponzorované verzi. Bylo to chytré rozhodnuti a dobrý nákup?

Důvody k nákupu e-book čtečky

Hodně (opravdu hodně a s velkou pravidelností) čtu především na internetu (články, které mi napadají do RSS čtečky, články vybrané z www.weblogy.cz, články označené na pozdější čtení a nasypané do Instapaper.com).

Z relaxačního čtení to je spíše fantasy (Toolkien, Paolini, Andrzeje Sapkowského), tenhle typ si, ale raději přečtu v klasické formě čili hezky z papírové knížky (i když právě zkouším další díl Zaklínače přelouskat v Kindle).

Vzhledem k narození dcerky Rozárky chci co nejvíce omezit čtení u PC / notebooku a přesunout ho do více „mobilního“ přístroje.

Už mne nebaví číst na mobilu!

Sponzorovaná verze: Ano nebo Ne?

Klidně.

Ovládání

Ze začátku? Peklo! Absolutně mi nesedělo (resp. část mi nesedí doposud – pohyb při nastavování). Co je nejhorší, jak je člověk zvyklý z touch zařízení neustále hrabat do displeje a tady to hold nejde.

Ovšem při čtení nastal až neuvěřitelný zvrat. V okamžiku, kdy vše nastavíte a začnete číst a už jen otáčíte pomocí dvou tlačítek na boku stránky, je to paráda. Kindle je možné držet v jedné ruce, jedno jestli v levé nebo pravé, protože tlačítka na ovládání vpřed i vzad jsou na obou stranách.

Když to nyní hodnotím – verzi Touch bych nechtěl – ergonomii pro otáčení stránek musí mít horší. Zřejmě stránku neotočíte s pouhým využitím jedné ruky.

Kvalita čtení / zobrazení

Citace z textu distributora:

Ponořte se do příběhu knihy
Nejlepší fyzikální vlastností papírové knihy je, že zmizí, když ji čtete. Když jste ponořeni do autorova světa a myšlenek, nevšímáte si knihy, lepidla, papíru nebo inkoustu. Cílem našeho špičkového designu je, aby Kindle zmizel – stejně jako fyzická kniha – takže se můžete ponořit do příběhu, né technologie.

Nekecají (pokud se jedná o formát .mobi – viz. dále). Sám jsem byl překvapen kvalitou. Knížka je samozřejmě knížka a máte k ní citovou vazbu (aspoň já). Pokud bych, ale pominul emoce z media, ze kterého čtu a hodnotil pouze kvalitu zobrazení, není co vytknout:

  • kontrastní (s možností nastavení)
  • možnost orientace textu
  • bez odlesku

Formáty

.pdf peklo, jedině .mobi

Kde koupit Amazon Kindle 4?

Zdroje:

Pro mne osobně klasickou knížku nedokáže nahradit ani Kindle. Největší výhoda pro mne je možnost čtení internetových zdrojů (články, rss), výhodu také je, že můžu číst téměř kdekoliv.

Co si mám k tématu přečíst dále?
Chcete vědět jak dostat do Amazon Kindle obsah?