Pomodoro v praxi aneb jak to používám já

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

Víte co je Pomodoro? Ne? Pak si přečtěte minulý článek:

Teorie je hezká věc, ale jak je to ve skutečnosti? Funguje Pomodoro?
Má smysl to vůbec zkoušet, natož to zavádět do své zajeté pracovní mašinerie? Na to si musíte najít odpověď sami, já Vám pouze prozradím na jaká úskalí jsem narazil já při zavádění této zajímavé „donucovací“ techniky.

Jak začínám

Rozhodující pro celý úspěch, je donutit se začít. Pokud začnete pracovat máte téměř vyhráno. Z tohoto důvodu, začínám ráno s hodně, ale opravdu hodně jednoduchými, rychlými úkoly. Třeba i nedůležitými (samozřejmě lepší, když jsou důležité :)), ale o kterých vím, že je dokončím, a to např. do 5 či 10 minut. Naučil jsem se u těchto úkolů ani minutku „nenatahovat“, prostě udělám 3 rychlé úkoly, které se vejdou max do 20 minut. Klidně vyřídím i skutečně důležité emaily.

První denní Pomodoro

Kafe na stole, pokud možno vypnuto vše bez čeho se obejdu, s vyrušováním nemusím mít starosti, protože první denní Pomodoro u mne začíná kolem 5.30 :). A pustím se do nejdůležitějšího úkolu celého dne (MIT – Most Important Task) – takové nejdůležitější úkoly mám na den naplánované 2 až 3 a snažím se, aby netrvaly déle než 1 hodinu řešení (2 Pomodora).

Délka jednotlivých bloků

Pracovní blok

Délka Pracovního bloku by měla být 25 minut. Dodržuji to. I když, jsem dle různých rad, zkoušel začínat např. kratší dobou, postupně prodlužovat, apod. Nakonec jsem zjistil, že optimum je opravdu 25 minut (a hlavně mne nebavilo přenastavovat čas na telefonu v aplikaci, kterou na Pomodoro používám :)).

Nesnažte se čas prodloužit, nevyplatí se to, v průběhu dne je totiž mnohem větší pravděpodobnost vyrušení.

Pauza na odpočinek

Délka Krátkého odpočinkového bloku – 3 až 5 minut. Mám nastaveny 3 minuty. V podstatě za 3 minuty stihnete udělat cokoliv – projít se, vyvětrat, dojít si na záchod (ano, je to tak jít na záchod patří do pauzi, nikoli do pracovního bloku – kruté, ale funkční), kafe a čaj stihnete jen tak tak, ale dá se. Skutečně se snažím max. do 5 minut opět sedět za stolem.

Délka Velkého odpočinkovéh bloku – po 4 Pomodoro cyklech si udělejte velkou pauzu, doporučuje se 15 až 30 minut. Já si dávám 30, ale klidně i 45 minut. Když jsem doma, tak se jdu klidně i natáhnout, pohrát si s dcerkou, sednout na balkón – proč ne :), jsem přeci pánem svého času a právě mám za sebou minimálně 2 hodiny opravdu vysoce kvalitní práce (a pokud jsem nepodváděl sám sebe tyto 2 hodiny se rovnají třeba i 6 – 8 hodinám „běžné pracovní výkonnosti“).

Přerušení a vyrušení

Toto rozdělení jsem si stanovil sám pro sebe. Pomodoro se trošku tluče s metodou GTD, kde jedno z pravidel je: „Úkol, který trvá méně jak 2 minuty, udělej hned!“. V Pomodoru by to znamenalo konec jedotky, její ukončení a začít nanovo.

Přerušení

Řekněme do 1 až 2 minut – zaznamenat si k danému úkolu Přerušení, Pomodoro pokračuje, započítává se.

Vyrušení

Řekněme více jak 2 minuty – konec Pomodoro končí, nezapočítává se. Jedete na novo. Kruté, že? A to právě jde 🙂 – Pomodoro jako Zabiják Vyrušování.

Jaký nástroj pro sledování používám?

Na počítači – prográmek Pomodairo – primární program pro moje Pomodara 🙂

Na telefonu – apka – Pomodroido – možnost „hodností / postupu“ je fakt zábavná 😉

Klasickou kuchyňskou minutku jsem nikdy nezkoušel. Pro minimalisty, ale bude ideální.

Výhody a nevýhody jaké má Pomodoro pro mne

Výhody

Začnete si hlídat čas. Začnete hodnotit čas a činnosti. Rozdělovat je, jestli jsou pro Vás v životě důležité nebo ne. Utvrzujete tak vlastní cíle. Posilujete vlastní sebekontrolu a sebeřízení.

Nevýhody

Při hodně častém Vyrušování a neustálém stornování jednotky, může dojít k pěkné frustraci. Ono se taky může stát, že za celé dopoledne (u mne to je hlavně odpoledne) neuděláte Pomodoro ani jedno.

Nehodí se na veškeré pracovní činnosti. Např. u programování je to těžké, mám jednoduché pravidlo, když se dostanu do Flow, minutka je krátká, vyřazena, prostě ji ignoruji.

Závěr aneb moje zkušenosti

V podstatě je to hra. Hrajete sami se sebou. A čím víc Vám to jde, tím víc Vás to baví, a tím víc jste lepší. Existují Pomodoro nástroje, které Vám měří počet jednotek, vyrušení, dostáváte ocenění, hodnosti, máte komplet statistiky – no prostě zábava :).

Často slyším argument – no to už si plánuješ i kdy jít na záchod, je z  tebe otrok, svoboda žádná. Úsměvné, právě, že svobodu mám obrovskou, sám si mohu vybrat, kdy naplno pracovat, kdy odpočívat a kdy, řekněme si to na rovinu, se flákat. Určitě je lepší 4 hodiny pracovat naplno než 8 hodin jen tak napůl.

V kombinaci s GTD, Autofokusem a ranním vstáváním je Pomodoro neuvěřitelně účinná technika do skládanky pracovní efektivity. Díky za něj.

Zajímavost

Tvorba tohoto článku mi zabrala 4 Pomodor jednotky:

  • 1 Pomodora na projití zdrojů a tvorby rešerše
  • 2 Pomodora na napsaní hrubého textu
  • 1 Pomodoro na stylování textu

Zdroje

Petr Jiránek
Follow me
Latest posts by Petr Jiránek (see all)